اسناد ویکی لیکس نشان داد: لزوم دیپلماسی فعال بدنه جنبش سبز

در تاریخ مبارزات ضد حکومتی-از چپهای تندرو و انقلاب های خونین گرفته تا جنبش های مدنی و انقلابهای مخملی- همه و همه نقش خارجی و تاثیر گذاری عوامل انسوی مرزها در پیروزی یا شکست و همچنین در روی کار امدن حکومت بعدی نقش ویژه ای رو ایفا کرده اند.

در واقع اگر بدنه جنبش اجتماعی هوشیار و آگاه باشد این اصلا بد نیست که بسیار هم می تواند کمک کننده باشد.در واقع هم دولتهای خارجی و جنبش اجتماعی هر یک به دنبال اهداف خود هستند.گاهی این اهداف بسیار همپوشانی دارند و گاهی نه.و البته مهم آگاهی بدنه جنبش اجتماعی است که بیشترین استفاده را از کمک خارجی بکند بدون اینکه امتیازی بدهد.

دخالت خارجی را در سطوح مختلف می توان مشاهده کرد: گاهی این کمک موثرترین کمک را به پیروزی جنبش می کند مانند جنبش ضد آپارتاید در افریقای جنوبی(1994) و گاهی کمتر.ولی هیچ جنبش در تاریخ معاصر جهان نیست که کاملا از کمک خارجی بی بهره بوده باشد.حتی در انقلابهای مثل انقلاب بزرگ روسیه یا همین انقلاب اسلامی خودمان مدت زیادی رهبران و شخصیتهای مهم و شاخص جنبش در کشورهای دیگر زندگی کردند و جنبش را پیش برده اند.

به خصوص با توجه به شرایط پسا جنگ سرد که دولتهای بزرگ غربی منافع خود را(بر خلاف زمان جنگ سرد) در حمایت از حکومتهای دموکرات می بینند نه دیکتاتوریهای دست نشانده.

اما موضوعی که در ماه های اخیر بسیار روشن می نماید تلاش گروه ها و نهادهای سیاسی مخالف دولت ایران است که با اینکه در داخل پایگاه چندانی ندارند اما از حوادث پس از انتخابات ایران سود برده و با دیپلماسی قوی با نهادهای سیاسی و رسانه ای غربی خودشان را به عنوان گروه های پیشرو اپوزوسیون ایران معرفی کرده اند و شاید تنها گروهای که از این قائله عقب مانده همان بدنه اصلی جنبش مدنی امروز ایران یعنی جنبش سبز است که این امکان را برای بقیه فراهم کرده و خودش جا مانده!

درواقع این ایراد مستقیما متوجه رهبران جنبش سبز  و به خصوص شخص میرحسین موسوی است(مهدی کروبی لاقل چندباری با رسانه های غربی مصاجبه داشته) که این فرصت را از جنبش دموکراسی خواهی ایران گرفته و به تجزیه طلبان و افراطی ها داده ند.

از چند ماه پیش در خبرهای می خوانیم اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین خلق را از لیست گروه های تروریستی خارج کرده و به امریکا هم فشار می آورد که همین کار رو بکند.هر روز در گوشه ای از اروپا یا امریکا شخصی سیاسی یا هنری اظهار نظری در حمایت از سازمان مجاهدین و اردوگاه اشرف می کند و انها را به عنوان گروه پیشرو اپوزیسیون در ایران معرفی می کند!

در اسناد فاش شده ویکی لیکس هم می بینید که بعضی دیپلمات های غربی خواهان حمایت از گروهای تجزیه طلب ایران شده اند.

حال سوال اینجاست که چرا این حمایت ها قبلا نیود؟(لاقل تا این اندازه) پاسخ روشن است: این گروه ها که در داخل از حمایت بسیار اندکی برخوردارهستند از حوادث پس از انتخابات و قیام سراسری مردم ایران برای دموکراسی حداکثر استفاده را کرده اند و خود را به عنوان گروهای پرطرفدار اپوززسیون نشان داده اند.و غربی ها هم که به دنبال منافع خود هستند-منافعی که اتفاقا حالا با منافع مردم ایران همسان شده:سقوط جمهوری اسلامی-چرا نباید تصور کنند در کشوری که ظاهراو روی کاغذ99 درصد ان مسلمان هستند یه گروه اسلام گرا مثل مجاهدین که کمی ظاهر مدرنتری نسبت به نظام ولایت فقیه دارد در ایران اکثریت دارد؟چرا نباید تصور کنند در کشوری که از اقوام گوناگون تشکیل شده گرو های تجزیه طلب در داخل طرفداران زیادی دارند؟

ما که در ایران هستیم می دانیم که پایگاه مردمی گروهای مثل مجاهدین و تجزیه طلبها چقدر کم است اما غربی ها از کجا باید بداند؟ وقتی که تمامی رهبران جنبش سبز در دام حکوکت افتاده اند و از ترس اینکه برچسب وابستگی از سوی حکومت نخورند از هرگونه تماس و دیپلماسی فعال با دستگاهای سیاسی و رسانه ای خارجی گریزان هستند؟

فکر می کنم حال که چنین است این مسیئولیت رهبران را هم باید سایر فعالین جنبش به خصوص خارج نشینها و به ویژه چهره های شناخته شده تر بر عهده بگیرند تا پس از سقوط قریب الوقوع نظام پلید ولایت فقیه اقلیتی دیگر خود را به ما تحمیل نکند و دیکتاتوری دیگر جانشین جمهوری ایرانی و سکولار ما نشود.

Advertisements

دربارهٔ vision

آزادی برای همه آزادی بیان بی حد و مرز نفی استبداد و تحجر و البته نفی هر دیکتاتور و دیکتاتوری
این نوشته در سیاسی-اجتماعی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

3 پاسخ برای اسناد ویکی لیکس نشان داد: لزوم دیپلماسی فعال بدنه جنبش سبز

  1. شری :گفت

    من فکر میکنم اگه خودمونو در شرایط فعلی موسوی بگذاریم که تقریبا حبس خانگیه و هر روزم تهدید به مرگ میشه، کمتر متهمش میکنیم!

    • مساله متهم کردن نیست.اگر هم امروز موسوی منزوی هست به دلیل اهمال خودشه.هیچ فکر کرده اید اون روز که 3 میلیون نفر در خیابانهای تهران در حمایت از او تظاهرات کردند چه کارهایی میتوانست انجام دهد.با بیانیه پشت بیانیه که کاری از پیش نمی رود.باید اهداف را تعریف کرد,نیروها را شناخت و استوار در راه قدم گذاشت.من عمیقا اعتقاد دارم موسوی مسئول شکست و سرکوب شدن جنبش سبز است.شاید به این دلیل که نمی خواست جنبش به راه براندازی نظام مقدس!! برود و یا شاید اصلا برای این کار(رهبری یک جنبش بزرگ اجتماعی) آمادگی نداشت.

  2. سیروس :گفت

    »ما همه باهم هستیم «این شعاراصلی جنبش دمکراسی ماهاست.این شعار اصلا ذات ومعنای خود دمکراسی است.نیروهای مرموزی که سعی در تضعیف کردن این وان رادارند بطور اتوماتیک خودرا ازدموکراسی خواهی دور میکنند.من فکر نمی کنم گروه یا قشر خاصی بتواند سر جنبش سبز کلاه بگذارد وبیاید یرای ایران دیکتاتوری جدیدی الم کند.ما »همه باهم هستیم«راه رابرهمه شیادان بسته است.همه نیروهائی که علیه اخوندها مبارزه میکنند عضو یک خانواده هستند,همدیگر رادوست دارندو ازهرکاری که باعث ضعف نیروهامیشود دوری میکنند. در جنبش سبز هر کس خودش یک رهبر است وهمه با هم جاری هستند وجنبش خصلت سیل رادارد که خودش مسیرش را پیدا میکند.فقط سرعت وکندیش به من وتو بستگی دارد .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s