باهوشترین ملتهای جهان کدامند؟

اگر این سوال از شما پرسیده شود در پاسخ چه جوابی می دهید؟ احتمالا بسیاری ایرانی ها را باهوشترین یا حداقل یکی از باهوشترینها قلمداد خواهیدکرد.و احتمالا خنگ ترینها رو هم عربها می دانید.حتی بعضی دوستان  امریکایی ها رو بسیار خنگ تر از ایرانی ها می دانند!

آیا واقعا اینطور است؟ آیا باهوشترین ملت جهان 31 سال زیربار عقب مانده ترین حکومت دنیا یعنی ولایت مطلقه فقیه- آن هم در قرن 21 که کشورهای افریقایی هم در حال گذار به دموکراسی هستند -می رود؟

شاید علت این برداشت این است که بسیاری از افراد نخبه ایرانی در کشورهای غربی به موفقیت های بزرگ رسیده اند و این دلیلی برای باهوش قلمداد کردن ایرانی ها به حساب می رود.اما در واقع در هر کشوری افرادی نخبه وجود دارند و این به دلیل ضعف  ما و شرایط بد سیاسی-اجتماعی کشور است که نخبه های ایران جلای وطن می کنند.

اما واقعا باهوشترین ملتهای جهان به لحاظ I.Q کدام هستند؟

تا کنون گزارشهای مختلف و متناقضی از مجاری مختلف در این باره اعلام شده که تقریبا همگی از شرایط استاندارد یک مطالعه علمی به دورند.اما دو کتاب «بهره هوشی و ثروت ملتها» (IQ and wealth of nations-2002) و » بهره هوشی و نابرابری( IQ and inequality-2006) مطالعه ای جامع تر و بهتر در این باره انجام داده اند و نتایج قابل اتکاتر(و نه کاملا صحیح) را ارائه کرده اند.رتبه کشورها در هر دو کتاب تقریبا برابر است.

کتاب اول که بر مبنای تحقیق  دو استاد دانشگاه از ایرلند و فنلاند تدوین شده تلاش می کند رابطه بین متوسط بهره هوشی یا آی کیو در هر کشور را با توسعه اقتصادی آن کشور پیدا کند.در این کتاب البته از 185 کشور مورد بررسی, از 103 کشور  مطالعه قابل اطمینانی درباره بهره هوشی در دست نبود و نویسند ناچار بود رتبه بندی  را محدود به همان 82 کشوری که داده های  از آنها در دسترس بود محدود کند و بقیه را با داده های  کشورهای مشابه یا همسایه مطالعه کند.

در کتاب دوم که در سال 2006 دو دانشمند در زمینه روانشناسی و علوم سیاسی تدوین شد آمار تقریبا مشابه است.

در این دو کتاب که بر مبنای چندین مطالعه جامع تدوین شده اند بیان می شود که بر خلاف باورهای پیشین متوسط هوش یک ملت نه به نژاد  که به میزان توسعه یافتگی آن جامعه بستگی کامل دارد.

در آمار ارائه شده در این دو کتاب, کشورهای پیشرفته در شرق آسیا-اروپای غربی و امریکای شمالی در صدر جدول متوسط بهره هوشی قرار دارند و کشورهای بسیار عقب مانده افریقایی در قعر این جدول.

مثلا در میان 32 کشور اول که بهره هوشی بالاتر از 95 دارند(با هوش محسوب می شوند) تنها 4 کشور حضور دارند که به لحاظ اقتصادی توسعه یافته نیستند:مغولستان(19ام) اسلواکی و اروگوئه(28ام) و اسلونی(32ام).و جالب اینکه هیچ کشوری از خاورمیانه یا افریقا در این میان حضور ندارد.و تمامی کشورهای پیشرفته مثل ژاپن(105سوم)-آلمان(102 -6ام)و امریکا(98-18ام) در بین کشورهای بالای 95 هستند.و با توجه به ضریب خطای 6 و اینکه فاصله کشور اول(هنگ کنگ-107) با کشور 32 ام (اسلونی-95) تنها 12 نمره است می توان گفت تمامی آنها در یک حدود قرار دارند.

کشور ما ایران با نمره84 در رتبه 56 ام است و در حد متوسط قرار می گیرد و کشورهای مشابه مثل عراق(87-47ام) و عربستان (83- 60ام) همگی در حد متوسط هستند.

کشورهایی که در قعر این جدول قرار دارند و با نمره زیر 70 جز کشورهای کند ذهن قرار می گیرند همگی از کشورهای عقب مانده افریقایی هستند: نیجریه 67 (76ام) -اتیوپی 63 (80ام) و گینه استوایی 59(82 ام).

این مطالعه بار دیگر بیانگر پوچی نظریه های نژادپرستانه است.زیرا کاملا اثبات می کند که بین گروهای مختلف نژادی از نظر بهره هوشی تفاوت معنا داری وجود ندارد و آنچه باعث تفاوت می شود توسعه یافتگی کشورهاست نه تفاوت نژادها.مثلا وقتی گروهی از کشورهایی که بهره هوشی زیر متوسط دارند در کشورهای پیشرفته و با همان شیوه زندگی رشد می کنند با افراد کشور میزبان تفاوتی ندارند.مثلا وقتی اقلیتهایی که از کشوری مانند ایران (با بهره هوشی متوسط) یا از کشور مثل گینه استوایی( با بهره هوشی تقریبا عقب مانده) در کشوری پیشرفته زندگی و رشد می کنند و با افراد کشور میزبان مقایسه می شوند در موقعیتی برابر و حتی گاهی برتر قرار می گیرند.

روند افزایش

بهره هوشی با توسعه یافتگی کشورها

این موضوع تا حدودی قابل هضم است.چون ذهن هم مثل عضلات بدن با تمرین و کار زیاد رشد می کند.و طبعا بچه ای که در ژاپن متولد می شود و از بچگی و بعد در محیط تحصیل و کار با پیچیدگی های زندگی مدرن درگیر است با آن بچه ای که در اتیوپی متولد می شود و زندگی اش را به صورتی بدوی می گذراند طبعا در بزرگسالی به لحاظ هوشی تفاوت زیاد خواهد بود هرچند که از نظر ذاتی با هم فرق زیادی نداشته باشند.

بهره هوشی کشورها و مناطق مختلف جهان(بر اساس کتاب

هوش و ثروت ملل)-برای بزرگتر دیدن تصویر روی  آن کلیک کنید

Advertisements

دربارهٔ vision

آزادی برای همه آزادی بیان بی حد و مرز نفی استبداد و تحجر و البته نفی هر دیکتاتور و دیکتاتوری
این نوشته در علمی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

9 پاسخ برای باهوشترین ملتهای جهان کدامند؟

 1. motarjem :گفت

  although its result is correct, your argument to establish this result is awful. From statistical point of view, it means that IQ test is not independent of education. In other words, we still couldn’t find any test to map just the Intelligence ability of human being to the specific value or being a function of just one variable.
  .
  So it is still ambiguous if different races (just because of their genomes) have different level of innovation or creativity or not

  • در پاسخ باید بگم که سطح تحصیلی در این تحقیق در نظر گرفته شده .مسلما بهره هوشی یک دکتر را بایک زیر دیپلم مقایسه نمی کنند.جوری که من خوندم سعی شده از افراد در حدود تحصیلات دبیرستان استفاده بشه که در تمامی کشورها در دسترس باشند.اما یک سوال: شما فارسی بلد نیستید؟آخه این وبلاگ به زبان فارسی هست و گذاشتن کامنت به زبان انگلیسی یکم عجیب.به هر حال ممنون از نظر شما

 2. behrad :گفت

  benazare man akhondaye shayad ba hoshtarand

 3. مهراب :گفت

  درود بر شما. یکی از راههای پیشرفت ما نگاه به درون و دور انداختن نگاههای خودبینانه است. تا زمانی که هندوانه زیر بغل خود میگذاریم و عیبهای خود را نمیبینیم و اصلاح نمیکنیم، پیشرفتی وجود ندارد. شوربختانه نگاه ما بیشتر به بیرون بوده است تا به خود چه از جهت رفع معایبمان و چه از جهت منافع ملی. ما یا به رفقای کمونیست نظر داشته‌ایم یا به مسلمان فلسطین و لبنان یا به غرب و در همان حال تا حدی دچار خودبینی هستیم و میخواهیم دنیا را تغییر داده، قدر قدرت شویم و از این جمله. دیدگاهها و رفتارها تناقض آمیز است. تا زمانی که به خود به ایران و به هم میهن خود نگاه نکنیم کارمان درست نمیشود. جمهوری اسلامی هم کار را خرابتر کرد چون باز هندوانه زیر بغل ما گذاشت و ما را بهترین معرفی کرد و در همان حال همه مشکلات را به گردن خارجی انداخت (آمریکا، غرب) برخی هم دید تاریخی دارند و مشکل را از تهاجم اسلام و از این جمله میدانند. همه اینها درست ولی عیب اصلی از خودمان است. اگر کسی به منافع ما لطمه زده، اول خودمان باعث آن بوده‌ایم. باید به تواناییهای خود اتکا کنیم، از خود (و نه از خارجی) رفع عیب نماییم. مردمسالاری و مدارا بین باورها و مردم برقرار نماییم. هندوانه زیر بغل خود نگذاریم (بهترین امت از صدر اسلام تا حالا، کسانی که نخستین امپراطوری را بوجود آوردند، ایرانیان باهوشند و از این جمله) و همه اینها را هر فرد باید از خود بیآغازد. ایران تمدن باشکوهی داشته است. حتا هنگامی که در ضعف سیاسی بوده، شکوه فرهنگی داشته است. ولی واقعا از فخر پدر ما را چه حاصل. امروز چه هستیم؟!!

 4. محسن :گفت

  با توجه به حکومتی که ایران رو داره اداره می کنه 84 خیلی نمره بالایی هست

 5. hamoon :گفت

  مهم نیست چه کسی با هوش و یا کم هوش است،مهم اینه که چی کسی از هوش خود به خوبی استفاده میکند.در کشورهایی که در این متن در لیست با هوشها نیامده،بهترین استفاده را از با هوشها میکنند.در ضمن هیچ کشوری از لحاظ هوش بر دیگری برتری ندارد.بلکه امکانات اموزشی،مدیریت صحیح و دلسوزانه فبرنامه ریزی برای کشور بدون چشم داشت شخصی و صرفا برای پیشرفت کشور وو و این قبیل.متاسفانه در ایران افرادی که دارای مدیریت قوی هستند زیر دست افرادی هستند که نه مدیریت خوب و نه صلاحیت میدیریت دارند و تا زمانیکه افراد تیزهوش کنار زده میشوند و افرادی صرفا بخاطر دیانت، به مدیریت گماشته میشوند،تا ثریا میرود دیوار کج.

 6. ghanoon :گفت

  بد نیست ویکی های مربوط به انقلاب فرانسه را به فارسی ترجمه و در بالاترین پست کنید

  http://en.wikipedia.org/wiki/Committee_of_Public_Safety#Failures

 7. frooqgh :گفت

  به نظر من این نمودار هرگز نمیتونه به لحاظ ژنتیکی یه ملتی رو باهوش تر یا کم هوش تر معرفی کنه. توی این آمار مشخص نیست که آیا درصد فرار مغزهای یک ملت هم در نظر گرفته شده یا نه. آمریکا اگه بالاترن ضریب هوشی رو تو این آمار گرفته که خوب مسلما دلیلش روشنه! جذب برترین ها، باهوش ترین ها و نخبه ترین های کشورها! اما آیا اینکه موفق ترین ها و باهوش ترین ها توی آمریکا از چه نژادین هم توی این بررسی مشخص شده؟؟ یه کشوری مثل ایران که پر از مغزهای توانمنده با فرار مغزهاش فقط به افزایش ضریب هوشی کشورهای متمدن ترکمک میکنه.

  • vision :گفت

   شما ظاهرا اصلا مطلب رو نخوندید.این مطلب هم داره می گه تفاوت سطح هوشی افراد در کشورها به وضعیت اقتصادی اونا ربط داره نه به مسائل ژنتیکی.در ضمن امریکا در این رده بندی نیست بلکه هجدهمه!
   پیشنهاد می کنم یکبار مطلب رو کامل بخونید و بعد نظرتون رو بگید.
   به هر حال ممنون از توجه شما

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s