تجاوز جنسی به مخالفان: سنت کهن اسلامی که نظام ولایت فقیه آن را احیا و صادر کرد

تجاوز جنسی به مخالفان و دشمنان مغلوب در دوران باستان و میانی(قرون وسطی) مساله غیرمعمول نبود.در واقع چون در آن زمان به دلیل کم بودن منابع مالی تامین نیازهای لشکرهای چندین هزار نفری برای سیاستمداران مشکل بود، آنها برای ایجاد انگیزه در سربازان دست آنها را برای غارت و تجاوز جنسی به مردم سرزمینهای شکست خورده باز می گذاشتند.

اما استفاده از مساله تجاوز به عنوان یک سلاح، بسیار کمتر رواج داشته.به طوری که خارج از دنیای اسلام این موضوع کمتر دیده شده است.

مسلمانان اولین کسانی بودن که تجاوز جنسی به مردمان سرزمین های فتح شده را قانونی و به احاظ شرعی مجاز کردند تا از آن به عنوان وسیله ای برای تجقیر انقام گیری از دشمنانشان استفاده کنند.علمای صدر اسلام رسما اعلام کردند که زنان سرزمینهای فتح شده غنیمت جنگی هستند و پس از فتح به عنوان کنیز از آنان استفاده می شود(تجاوز جنسی به کنیز در اسلام مجاز است).این موضوع هرگز در دوران بعد هم از سوی مراجع دینی مسلمانان تغییر نکرد.حتی برخی روحانیون شیعه ایران  تجاوزات انجام گرفته پس از انتخابات 22 خرداد 88 را قانونی دانستند چون مردم ایران را دشمنان مغلوب ونیروی انظامی و بسیج را لشکر غالب می دانستند.

موضوع تجاوز جنسی به دشمنان مغلوب در اسلام، اولین بار در زمان حمله به ایران به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.خلیفه وقت مسلمین(عمر) رسما دستور تجاوز به زنان و دختران ایرانی را صادر کرد و این موضوع از سوی هیچ مرجعی(از جمله علی بن ابیطالب) مورد انتقاد قرار نگرفت.(ناریخ مردم ایران-جلد اول-دکتر عبدالحسین زرین کوب)

در دروان بعد هم در سرزمینهای اسلامی تجاوز جنسی به دشمنان و مخالفان از شیوه های مرسوم بود.مغولان در ایران و هند به طور گستدره از آن استفاده کردند.در زمان حکومت ترکان عثمانی تجاوز به زنان و دختران مخالفان از شیوه های محبوب سربازان ترک بود.این موضوع در جریان نسل کشی مسیحیان ارمنی در سالهای 1915-1917 به طور گشترده انجام شد.

تجاوز جنسی به مخالفان در سرزمینهای اسلامی آنقدر مرسوم و عادی بود که حتی در درگیری ها داخلی مورد استفاده قرار می گرفت.مثلا در جریان جنگهای داخلی ایران که منجر یه سقوط زندیه و روی کار آمدن قاجار شد، در محاصره و فتح کرمان(که حامی زندیه بود) به دستور آغامحمدخان قاجار 2000 دختر باکره کرمانی از سوی سربازان قاجار مورد تجاوز قرار گرفتند تا کرمانی ها به دلیل پناه دادن به لطفعلی خان زند مجازات شوند.

در دوران مدرن به خصوص در کشورهای غیر اسلامی، استفاده از تجاوز حنسی به عنوان سلاح چندان جایی نیافت.در جنگهای معاصر تجاوز جنسی هرچند وجود داشت اما بیشتر عملی مستقل از سوی سربازان بود تا به دستور مقامات.حتی در جریان جنگ جهانی دوم-که بزرگترین فاجعه تاریخ بشریت لقب گرفت و به کشته شدن 70 میلیون انسان انجامید-مدرکی دال بر اینکه تجاوز جنسی به عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار گرفته باشد در دست نست.

اما نظام الهی و مقدس ولایت فقیه دوباره این سنت کهن اسلام را زنده  و حتی صادر کرد.تاریخ تجاوز جنسی به مخالفان به جهت تحقیر و شکستن مخالف سیاسی به سالهای اولین انقلاب اسلامی 1357 باز می گردد.

خلاصه ای از تجاوز به زندانیان سیاسی در ابتدای اولین حکومت الله بر زمین(نظام ولایت فقیه) به نقل از ویکی پدیا:

در اوایل دهه ۶۰ هجری خورشیدی حکومت وقت به سرکوب شدید مخالفان پرداخت و هزاران تن توسط نیروهای سپاه پاسداران اعدام گشتند. در این دوران گزارش‌ها متعددی از شکنجه، شرایط نامناسب زندان، بازداشتهای دلبخواهی و نقض بنیادی ترین اصول حقوق بشر منتشر شد و اتهاماتی مبنی بر تجاوز جنسی به زندانیان زن و ازدواج اجباری و موقت آنها (متعه) با نگهبانانشان پیش از اعدام به گوش رسید.(چون در اعتقادات اسلامی دختر باکره به بهشت می رود پس قبل از اعدام زندانی سیاسی زن باید از سوی یک عضو سپاه یا بسیج باید مورد تجاوز قرار گیرد) حسین علی منتظری قائم‌مقام رهبر ایران در آبان ۱۳۶۵ در نامه‌ای به روح‌الله خمینی در شرح مشکلات کشور با عبارت «آیا می‌دانید در بعضی زندان‌های جمهوری اسلامی دختران جوان را به زور تصرف کردند؟

رینالدو گالیندو پل فرستاده ویژه سازمان ملل در گزارش خود پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران به گفته‌های خانواده‌های اعضای مجاهدین خلق اشاره می‌کند که مقامات رسمی زندان مدارک ازدواج دختر زندانی‌شان را به آن‌ها داده‌اند. مدارکی که به مفهوم تجاوز جنسی به دختران زندانی پیش از اعدام است. روزنامه گاردین در گزارشی در سال ۱۹۸۹ مهمترین نوآوری اسدالله لاجوردی در زندان‌های ایران را تجاوز جنسی به دختران باکره از طریق ازدواج اجباری آن‌ها با زندانبانان ذکر می‌کند. شاید این ابتکار برای رفع تردیدها در مورد ممنوعیت شرعی اعدام دختر باکره صورت گرفته باشد.[۸]

در دوران پس از کودتای انتخاباتی سال 88 هم تجاوز به زندانیان سیاسی و معترضین به نتیجه انتخابات به عنوان یک وسیله شکنجه برای تحقیر و شکست زندانی مورد استفاده قرار گرفت(البته در مقیاسی بسیار کمتر از سالهای ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی).این موضوع از تجاوز و سپس قتل زندانیان در کهریزک توسط نیروی انتظامی ولایت فقیه تا تهدید به تجاوز و یا انواع دیگری از آزار جنسی مانند برهنه کردن زندانی وجود داشته است.

بگفته محسن مخملباف بسیاری نیز تهدید شدند به اقوامشان تجاوز می‌شود مانند محمدعلی ابطحی که بعد از ملاقات با خانواده‌اش در زندان، تهدید شد که اگر اعتراف نکند، به همسر و دخترانش تجاوز می‌شود.[۳۲]

گاردین در گزارش مفصل خود پیرامون حمله نیروهای امنیتی و بسیجی به کوی دانشگاه تهران در مصاحبه با یکی از دانشجویان به آزار جنسی وی اشاره کرده و به نقل از آن دانشجو می‌نویسید:«پلیس به داخل خوابگاه‌ها گاز اشک آور شلیک کرد، ما را زد، پنجره‌ها را شکست و مجبورمان کرد بر زمین دراز بکشیم. من حتی تظاهرات هم نکرده بودم اما یکی از آنها رویم پرید، پشتم نشست و مرا زد. و بعد درحالی که تظاهر می‌کرد در جستجوی چاقو و تفنگ است، از من سوءاستفاده جنسی کرد. تهدیدمان می‌کردند که ما را حلق آویز کنند و به ما تجاوز کنند.»[۲۷]

سازمان عفو بین‌الملل خواستار بررسی شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ایران شد. دبیر کل عفو بین‌الملل گفت: «اشکال بدرفتاری‌های توصیف شده حاکی از آن است که قربانیان به افراطی‌ترین شیوه‌ها تحقیر شده‌اند و چنانچه این اتهامات درست باشند، مسئولان باید بی‌درنگ پاسخگو باشند»

حال در حالی که در کشورهای دیگر منطقه خاورمیانه هم تظاهرات ضد دیکتاتوری اوج گرفته، سایر دیکتاتورهای منظقه هم از این الگوی ولایت فقیه استفاده کرده می کنند.خبرها از تجاوز جنسی گسترده در سوریه(متحد نزدیک نظاو ولایت فقیه) به معترضین حکایت دارد.حتی بعضی سربزاین سوری از دستور مستقیم حکومت مبنی بر تجاوز به زنان در مقابل چشمان شوهرانشان سخن گفته اند.همچنین در لیبی حکوکت قذافی این الگوی نظلم الیه ولایت فقیه به طور گسترده استفاده می کند.به گقته سخنگوی دادگاه لاهه این موضوع هرگز قبلا در لیبی سابقه نداشته است.

 

Advertisements

دربارهٔ vision

آزادی برای همه آزادی بیان بی حد و مرز نفی استبداد و تحجر و البته نفی هر دیکتاتور و دیکتاتوری
این نوشته در سیاسی-اجتماعی ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

3 پاسخ برای تجاوز جنسی به مخالفان: سنت کهن اسلامی که نظام ولایت فقیه آن را احیا و صادر کرد

  1. کتایون آذرلی قربانی تجاوز جنسی در زندان های جمهوری اسلامی سخن می گوید :گفت

    کتایون آذرلی قربانی تجاوز جنسی در زندان های جمهوری اسلامی سخن می گوید:

    کتایون آذرلی دختری است که در هفده سالگی برای سرودن شعری بر ضد رژیم ولایت فقیه دستگیر شد، چندین بار به او تجاوز شد، ناخن هایش کشیده شدند، دندان هایش را با مشت و سیلی شکستند و چند سال در زندان ماند. بخشی از سرگذشت کتایون آذرلی از زبان خودش:

  2. زجرنامۀ يکی از شقايق‌های له ‌شدۀ‌ ايران (قربانی تجاوز در زندان- بهاره مقامی) :گفت

    زجرنامۀ يکی از شقايق‌های له ‌شدۀ‌ ايران (قربانی تجاوز در زندان- بهاره مقامی)

    http://news.gooya.com/politics/archives/2010/04/102943.php

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s