گوشه ای از مضرات روزه برای سلامتی به قلم دکتر ویلیام جارویس

پروفسور دکتر ویلیام جارویس استاد بازنشته دانشکده پزشکی لوما لیندا(امریکا) ،متخصص سلامت عمومی و مدافع حقوق مصرف کنندگان در امریکا است.تخصص های او شامل بهداشت آب، سلامت عمومی، پیشگیری و واکسیناسون و تکنولوژی غذا است.دکتر جارویس از مخالفان سرسخت روزه نیز هست.متن زیر ترجمه ی مقاله ای از این نخبه پزشکی امریکا درباره مضرات روزه برای بدن است.(تخلیص شده)این مقاله به عنوان یکی از رفرنس ها در ویکی پدیا در بخش مضرات روزه(مدخل روزه) هم به کار رفته(رفرنس شماره 10 در ویکیپدیای فارسی-توضیح روزه)

Fasting

William T. Jarvis, Ph.D

 روزه شامل دست کشیدن داوطلبانه از خوردن آب و غذا یا فقط غذا برای مدت مشخص است.روزه دارای سابقه ای طولانی در تاریخ است که به دلایل مختلف مذهبی و سیاسی انجام می شده است.برخی پزشکان مذهبی برای توجیه و تراشیدن فواید علمی برای آن، از روزه به عنوان پاکسازی بدن و یا درمان هر درد! یاد میکنند.از آن جمله می توان به هربرت شلتون نویسنده کتاب fit for life اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد و پر از اطلاعات علمی اشتباه بود.

برخلاف ادعاهای طرفداران، روزه بدن را پاکسازی نمی کند و باعث استراحت کبد نمی شود.ولی البته باعث انباشت سم در بدن و امراض کبد می شود! چون با فشار بر کلیه باعث انباشت ترشحات سمی مانند اوره می شود.

روزه می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.به ویژه وقتی به دلایل مذهبی و سیاسی و بدون توجه به مسایل علمی و پزشکی اتخاذ شود.مثلا در رژبم روزه ای شلتون(که همانطور که قبلا اشاره شد پر از اشتباهات علمی هم بود)، شکل و مدت روزه برای افراد در سنین و شرایط گوناگون بدنی کاملا متفاوت بود.ولی در روزه های مذهبی و سیاسی همین مسائل هم رعایت نمی شود.

طرفداران روزه می گویند به دلیل روزه بسیاری از سموم از بدن خارج می شود.اما باید بدانید در مقابل شما در معرض  هپاتیت ، اختلالات کلیه ، بیماری های خون ، بیماری های قلبی ، ورم مفاصل بیماری های  اعصاب و روان  یا حتی سرطان — بسته بر شرایط ارثی و یا نقاط ضعف ساختاری بدن شما – قرار می گیرید.

تغییرات شیمیایی در خون در طول روزه میتواند تاثیرات خطرناکی بر سیستم بدن داشته باشد.از جمله احتمال مسمومیت‌های استامینوفنی که همراه با برخی داروها رخ میدهد. برهم خوردن تعادل گرمایی بدن، تشنگی مفرط، ضعف و نقصان مواد غذایی مورد نیاز بافت‌های بدن از جمله جنبه‌های منفی روزه‌گرفتن است. ایجاد حالات عصبی همراه با سردرد، بیخوابی و خستگی مفرط از دیگر عوارض روزه‌ داری است.

هنگامی که بدن با کمبود انرژی مواجه می‌شود بدن طی فرآیندی به نام کاتابولیسم شروع به شکستن ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های پروتئنی و تبدیل آن به انرژی می‌کند. این کاتابولیسم(در حالت روزه) در واقع نوعی «خود خوری» محسوب می‌شود که با تولید اوره و آمونیاک (به عنوان مواد فرعی) منجر به افزایش اسیدیته خون می‌شود. نتیجهٔ اسیدی شدن خون ضعف، خستگی شدید، کج‌خلقی، افسردگی، کاهش میل جنسی و احساس کسالت است.

روزه علاوه بر سمی کردن خون با مواد اسیدی، مانع از دفع کامل آنها از بدن نیز میشود. روزه باعث از دست رفتن سریع آب، پتاسیم و سدیم میشود. کاهش آب بدن منجر به کاهش حجم خون و در نتیجه کاهش فشار خون خواهد شد که به سرگیجه، احساس ضعف و یا غش منتهی میشود. کمبود شدید پتاسیم منجر به بهم خوردن ریتم ضربان قلبی میشود. این افت تپش قلب حتی ممکن است در مواردی به مرگ بینجامد. کسانی که روزه می‌گیرند ممکن است همچنین به کم‌خونی، ضعف ایمنی بدن، آسیب‌های کلیوی یا کبدی مبتلا گردند. همچنین آسیب‌های معده-روده‌ای یا نارسایی‌های گوارشی میتواند تا چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. روزه خصوصاً برای کودکان خطرناک است. از دست رفتن آب بیش از حد باعث  کاهش سطح هوشیاری و یبوست و سنگ کلیه نیز می شود.

اثرات جسمی روزه:

به جز مغز که بیشتر از هر ارگان دیگری در بدن نیاز دائمی به گلوکز دارد و کمبودش باعث آسیب به مغز می شود، پایین آمدن شدید قند خون در نتیجه روزه باعث می شود بدن برای تامین کالری مورد نیاز شروع به کاتوبولیسم  تجزیه بافت عضلانی و سایر پروتین های بدن کند.در هنگام روزه ، شکل کاتوبولیسم بدن تبدیل به «خود خواری» می شود که با ترکیب با سایر نتایج روزه مثل افزایش آمونیاک و اوره منجر به ضعف ، خستگی ، تحریک پذیری ، افسردگی ، میل جنسی کم ، و احساس بیماری می شود.

. روزه منجر به از دست دادن سریع آب ، سدیم و پتاسیم است. این کار سبب کاهش حجم خون می شود همچنین کم خونی، کاهش ایمنی بدن، پوکی استخوان ، صدمه به کلیه ، یا آسیب کبدی از عوارض دیگر روزه است.

روانشناسی روزه:

روزه از دید مذهبی ارتبط زیادی با «خود آزاری «دارد.مرتاضان اعتقاد دارند بزرگترین رشد و لذت روحی آزاد دادن و ضرر زدن به خود است.این موضوع به ضر=ورت ریشه ای ارتباط نزدیکی با فقدان اعتماد به نفس دارد.آنها از زجر و درد لذت می برند.مرتاض ها و افراد شدیدا مذهبی  وقتی اتفاق خوبی برایشان می افتد احساس بدی می کنند زیرا خود را لایق ان نمی دانند و احساس بی ارزش بودن می کنند.

یکی از این افراد می گوید: » وقتی بیمار ویا ناراحت هستم تفکر می کنم.در هنگام شادی تنها غفلت وجود دارد، پس من شادی نمی خواهم.من فقط درد و رنج می خواهم!

در پایان به شدت توصیه می کنم از روزه طولانی بپرهیزید.به خصوص اگر روزه شما شامل آب نخوردن هم هست،بیش از 6 ساعت آن را ادامه ندهید.ویا منتظر عواقب آن بر سلامتیان باشید.

لینک مقاله اصلی به انگلیسی

 

Advertisements

دربارهٔ vision

آزادی برای همه آزادی بیان بی حد و مرز نفی استبداد و تحجر و البته نفی هر دیکتاتور و دیکتاتوری
این نوشته در علمی ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

55 پاسخ برای گوشه ای از مضرات روزه برای سلامتی به قلم دکتر ویلیام جارویس

 1. ازاد :گفت

  بسیار جالب بود
  اگر خدا می خواست طوری انسان را می افریدکه خود به خود یک ماه انسان از خوردن واشامیدن دوری کند نه اینکه با واسطه توصیه کند

 2. وحید :گفت

  طرف چشم بسته غیب گفته ٰ! هر انسان بدور از تعصب به راحتی می تواند ژی به مضرات روضه ببرد. مسلما» نیاز به تحقیق هم نیست.

  • کورش :گفت

   اسلام به دلیل روشنگری های دانش و علم است که با آن مخالف است و علمای اسلام به جای دانشگاه، حوزه های علمیه را تبلیغ می کنند تا در آنجا یک مشت آدم بیسواد و احمق و نفهم که فقط مشتی چرندیات تحویل مردم دهند را تربیت کنند.
   حوزه های علمیه در سالیان اخیر به شدت مورد توجه انگلستان، آمریکا و اسراییل و … قرار گرفته و سرمایه گذاری های بسیاری در آنجا برای پرورش افرادی بی شعور و خودفروش برای نوکری خودشان، انجام داده اند تا با خر کردن مردم، به آنان در غارت ایرانیان و ملتهای نادان و بی مغز و چشم و گوش بسته مسلمان، کمک نمایند. آنان قرنهاست که دریافته اند که تعصب کورکورانه برابر با خریت است و انسانهای متعصب بسیار ساده تر گول می خورند و می شود از حماقت آنان و کور بودن و بی مغز بودنشان بهترین استفاده ها را برد. بنابراین کافیست که افسار آنان را در دست گرفت و راحت ترین کار همانا پرورش مشتی عوضی به نام آخوند و آیت الله و … است که مردم ساده لوح و هالو همانند چارپایان به دنبال آنان بیفتند و دستورات مسخره دینی را از آنان دریافت کنند.
   آقای عزیز! دانش و علم با کسی تعارف ندارد و امروزه نمی توان با گفتن چرندیاتی مانند سخن شما مردم را متعصب یا دشمن یا … نامید و مردم دانا به راحتی گول چرت و پرت های اسلامی را نمی خورند.
   پس از روی باد معده سخن نگویید.
   نابود باد اسلام ناب محمدی که به جز کشتارو مرگ و تجاوز و بچه بازی و شکنجه و راهزنی و دزدی و خریت هیچ ندارد.

 3. jest roshanfekri :گفت

  gomsho baba, man 24 sale ruzeh migiram, hchim ham nashodeh, az bachegy ham migereftam, dar zemn ye tahghygh ru mushha anjam dadan har kodum byshtar gorsneh mimund, javuntar mimund va byshtar omr mikard

  • lمنصور :گفت

   چرا ما هنوز یاد نگرفته ایم برای نظرات دیگران حتی مخالف ایده مان درست برخورد کنیم؟!
   خانم عزیز ایشان غلط کردند !حق با شماست!
   راضی شدید خانم !

  • vision :گفت

   جواب شما رو پایین دادم.در پاسخ به کامنتی که می گه 35 سال روزه می گیره و سالمه

  • BENNY :گفت

   SHOMA AZADID KE BE BADANE KHODETOON HAR KARI BOKONID.CERA GHABL AZ HARGHOONEH MOKHALEFAT FEKR YA TAHGHIGH NEMIKONID?FEKR NEMIKONAM KASSI RO KE 40 SAL SPECIALIST,TARBIAT KARDEH AZ MOHAMMADE BISAVAD KAMTAR BEFAHMEH.
   HAR CHI BASHE YE ARAB BOODEH.VA ZERE ALAKI ZADEH.MOSSALMOONA JASHOON TOOYE KO—KHARE .MOTMAEN BASH.

  • کورش :گفت

   خود گویی و خود خندی الحق که هنرمندی.
   من خودم مضرات روزه را در بسیاری از انسانها مشاهده کرده ام. سرطان معده، سوء هاضمه، خواب زیاد و سردرد و بی حوصلگی(نشانه مشکلات مغزی)، مشکلات روده ای، چاقی( نمونه اش آیت الله های با سایز کمر وحشتناک و …)،
   پس برای خودت چرت و پرت تحویل نده.
   علم و دانش اسلام شما را مفتضح کرده است.
   بای بای اسلام و مسلمانی.

 4. Dr.K :گفت

  cherto-pert bood, albateh dar rozhayeh tabestani roozeh gereftan sakht-tar hast, vali eslam roozeh ra bar afradee ke tahammole rooze gerafatn nadarand mamnoo kardeh,meetoni begeer nametonee geeeer nadeh

 5. دکتر ع.س :گفت

  این حرفا چرنده.روزه را خداوندی واجب کرده که دانای عالم است.این حرف قران کریمه ودستور خداوند است.ایا خداوند مصلحت مارا نمیداند؟ایا ان وجود مقدسی که تمام عالم را آفریده است خوب وبد بندگانش را نمیداند.این پروفسور بهتر است ابتدا کمی مطالعات مذهبی وفلسفی الهی داشته باشد بعد بیایید راجع به دستورات خداوند کریم حرف بزند.خداوند ایشان را از گمراهی نجات دهد.بهتر است شما هم یک بار که شده فکر کنید که اشتباه میکنید ودوباره بیاندیشید به اینکه خدا کیست وچیست .اونوقت زندگیتان متحول میشود.
  دکتر.ع.س

  • parsinameh :گفت

   دوست عزیز مشکل شما و دوستان بی خدا هم همین است. ذیل بک مقاله علمی بصورت یکطرفه به قاضی میروید. و اصولا کارتان را با توهین به پایان میبرید. خوب است که شما هم دکتر هستید. پس چه بهتر هم که بجای رفرنس دادن به موضوعات قلبی و درونی مثل اعتقاد به خدا یک مقاله علمی برای فوائد روزه بنویسید.و همچنین موضوع اعتقاد داشتن یا نداشتن خود به خدا را برای خود نگاه دارید.

  • vision :گفت

   در روی زمین میلیاردها انسان و هزاران دین و خدای مختلف وجود دارد.هر مذهب هم پیروان مذاهب دیگر را گمراه و دین خود را تنها دین برتر و درست می داند.شاید بهتر باشد شما هم کمی درباره مذاهب و خدای دیگران بخواندید.آنگاه شاید دیدگاهتان عوض شد و کمتر متعصب بودید
   به قول ریچارد داوکینز، هیچ اندیشیده اید که شاید خدای دیگران درست باشد و انگاه شما جهنمی می شوید؟!!

  • سمانه :گفت

   دکتر ع . س ممنون از راهنمائیتون
   ولی میشه شما واسه من خدا رو اثبات کنی یا اصلا بگی یه موجود ماورایی رو چه طور میشه وجود یا عدمش رو بررسی کرد تا بعد برسیم به بررسی صفاتش و بعدش ببینیم که کدوم دیدگاه بیشتر قابل پذیرشه

  • amir :گفت

   میشه شما که خدا شناسی واسه من خدا رو اثبات کنی… نه با دوره تسلسل و این حرفا چیزی که علم روز باشه مثه کشف همین بوزون هیگز فلسفه واسه چیزای ناشناخته بوده که به مرور علم محدودش کرده لطفا از لحاظ علمی ثابت کن… به قول معروف میگن اول برادریتو ثابت کن بعد ادعای میراث کن

 6. parsinameh :گفت

  بسیار عالی بود.

 7. شهرام :گفت

  پس چرا این مضرات شامل حال آخوندهای گردن کلفت و پیر کفتار نمیشه؟

 8. yeepman :گفت

  بدبختی این مملکت کم بود حالا دارن سر روزه داری و روزه خواری این دری وری ها بحث میکنن
  آخه مردم تو این مملکت امام زمانی به قول این ان آقا احمدی نژاد ما دیگه گرسنه نداریم پاشید برید همین 40 کیلومتری تهران ببینید مردم نون شب نداره بخوره خدا کدوم گوریه ببینه اینا مگه مخلوقات خودش نیستند کجاست ببینه دارین به ناکجا آباد میریم کی میخواییم بیدار شیم بابا

 9. SinaTheory :گفت

  خدا بدون مطالعه این حرفا رو زده بود، حالا یکی اومده مطالعه کرده، چرا دعوا می کنین، برین روزتونو بگیرین ((;
  نه حرفای این روی اونایی که روزه می گیرن تاثیر داره، نه حرفای خدا روی اونایی که روزه نمی گیرن
  پس این ضربدر اون تقسیم بر همون می شه این که کلا همه این بحث ها پشم

 10. rahham :گفت

  قرآن پر از اشتباهات علميه،مث چند چيز است كه فقط خداوند از آن مطلع است:علم هواشناسي،آگاهي از جنين داخل رحم و…

 11. ahad :گفت

  roze dar tamame adyan tuhidi va gayre tuhidi albate be sharte salamt ansan vajeb mibashad. dar ghorane karim mifarmayad roze begirid ta salamat nasibe shoma shavad hala chenanche kesi haghide nadashte bashad roze nagirad dige baraye digeran ham taeen taklif nakonad

 12. والا من خودم همیشه روزه میگیرم هیچ مشکلیام تو بدنم ایجاد نشده بعضی چیزا فقط به بدن مربوط نمیشه

 13. حسن :گفت

  دوستان عزیز چرا خودتان را ناراحت می کنید.بهتر بگذارید این احمقهای طرفدار الله بیسواد روزه بگیرند وهمه این ضررها را به خود بزنند ودنیا از شرشان راحت شود وبقیه بتوانند بدون الله پرستان زندگی خوبی داشته باشند

 14. هانی :گفت

  لابد چون خارجی هست ،قبولش داری،این مرتیکه هم مثل تو ابله و بی سواده.خاک بر سرت که نه لیاقت روزه گرفتن را داری و نه اراده اش رو.آخه الدنگ با اسلام مشکل داری از راه دیگه وارد شو،این چرت و پرتها فقط خودت و امثالت رو ضایع میکنه.

 15. hamoon :گفت

  من 35 ساله که هر سال روزه میگیرم،آن هم در خوزستان با دمای 50 تا 55 درجه تابستان،تازه بعضی روزها هم بدون سحری روزه گرفته ام.به کوری چشم کسانی که عقل ندارند و به کسانی تکیه دارند که صرفا اسمشان خارجیست ،هنوز احساس سر حالی و شادابی دارم و تا زنده هستم و توان دارم روزه میگیرم.با آخوندها و اسلام مشکل داری ،این راهش نیست برو یه فکری به حال بیچارت بکن.

  • vision :گفت

   دوست عزیز کسی اینجا به شما نمی گه چکار کنید.روزه بگیرید یا نگیرید.این صرفا یک مطالعه علمی از یک آدم ذی صلاح هست که در این زمینه صلاحیت و تخصص لازم رو داره پس مطالعه اش قابل انتشاره.مسلما هر کس در تعیین سبک زندگی مختاره.
   در ضمن اینکه شما 35 ساله روزه میگیرید و هنوز نفس می کشید دلیل نمی شه که روزه چیز خوبیه.من یک نفر رو می شناسم 79 سالشه و 50 ساله که سیگار می کشه.هیچ بیماری خاصی هم نداره که برای یک فرد 79 ساله عادی هم عجیبه.این یعنی که سیگار برای سلامتی خوبه؟
   یا مثلا چند ماه پیش یه بی بی سی یه مصاحبه با پیرترین دوقلوهای جهان که دو تا زن 98 ساله فرانسوی هستند رو پخش کرد ازشون راز طول عمر رو پرسید.هردو گفتند ویسکی اعلا! در حالی که متخصصان اصلا الکل رو چیز خوبی برای سلامتی نمی دونند(شراب یک استثنا هست آن هم در میزان کمولی ویسکی نه!)
   .در مورد طول عمر و سلامتی فاکتورهای مختلفی درگیر هستند و مطالعات فقط روی یک عامل تمرکز می کنند.
   کمی عینک تعصب رو از چشممون برداریم

 16. m g :گفت

  degat kardin ta esme khoda miad chejori gheirati mishan.
  baba khoda tarafdar nemikhad roze migiri eshtebah ya 2rost vase khodet migiri na khoda va mardom befahm

 17. yeepman :گفت

  باشکمی سیر میتوان درباره خوبیهای روزه به سخن پردازی پرداخت

 18. BENNY :گفت

  HAMISHE AZ IN DIDGHAH HAYE FONDAMENTALIST(OSOULGHARAYE)IRANI MOTENNAFER BOODAM,HASTAM,KHAHAM BOOD..KASSANIKE GHABOOL NADARAND MITOONAND AZMAYESH BEDAND .GHABL VA BADE MAHE MOBARAKE RAMAZAN.
  BEDOONE TOHIN BE KASSI MISHE KHEILI AZ MOSHKELAT RO HAL KARD.
  .

 19. روزه گیرها سحری آنقدر به زور و زیاد میخورند که تا غروب گرسنه نشوند – این یک کار اشتباه که شما مجبور هستید زیاده از حد بخورید
  یک روزه گیر تمام روز حال خوشی ندارد ، منظور این است که سرحال نیست – انسانی که سرحال نیست حوصله ندارد و کار خودش را درست انجام نمیدهد – و بهمین دلیل است که در ماه رمضان اداره ها بهره کاری ندارند و یکماه در کشور های اسلامی که بیشترین ایام روزه گرفتن را دارند عملا کشور تعطیل میشود
  روزه گیر به افطار که میرسد چون خیلی گرسنه است بیش از حد لازم غذا میخورد و چنان بادی میکند که نمیتواند از جایش بلند شود – سد در سد غذای زیادی خوردن برای انسان خوب نیست و ضرر دارد – این موضوع را همه میدانند و نیازی نیست که در باره اش خارجی ها تحقیق کنند و یا پزشکها نظر بدهند
  نتیجه اینکه یک روزه گیر هم زیادی خوردنش در سحر و هم زیادی خوردنش در افطار اشتباه و مضر است و هم روزش بیحال و بیحوصله است و نمی تواند کارش را مانند روزهای معمول انجام دهد – من خودم این تجربه ها را شخصا سالها داشته ام و روی هوا نمی گویم
  در باره فسق و فجوری هم که در ماه رمضان انجام میشود میتوان سخنها گفت – آنها که در بازارشغل دارند ویا از طایفه معممین و روحانیت هستند می فهمند منظور من چیست
  نکته آخر اختلال در خواب افراد در ماه رمضان خودش زیانهای بسیاری ایجاد میکند که تا یک ماه پس از ماه رمضان اثراتش باقی میماند
  من در مورد اثرات طبی و ایجاد زخم معده برای بعضی ها چون عمومیت ندارد سخنی نمی گویم

 20. reza1001 :گفت

  اگر مقاله را بدرستی مطالعه کنید متوجه میشوید که ایشان کسی رو از روزه گرفتن منع نکرده است،زیرا که ما روزه طولانی یا روزه بدون آب نداریم این با با اصلاً رسم روزه گرفتن را بلد نیست،لطفاً قبل از جواب دادن به یکد یگر مقاله را مجدداً مطالعه بفرمایید بعداً متوجه می شوید که ایشان کلاً راجب مسئله ای دیگر مقاله نوشته اند۰ با سپاس

  • vision :گفت

   lمقاله درباره روزه است و همه ی انواع روزه را در بر می گیرد.روزه بدون آب همان روزه مسلمین است چطور روزه بدون آب نداریم؟! این مقاله انواع روزه، از روزه های مذهبی گرفته تا روزه هایی که به مقاصد پزشکی و درمانی توصیه می شوند را نقد می کند

 21. زندانی کهریزک :گفت

  Kahrizak.prisoner@hotmail.com زندانی کهریزک
  بر خاتم انبیا محمد صدلوات ضمنا بدو دنبال فرج

 22. asaadrian124 :گفت

  1400 sale mosalmunha ruzeh migyran, hichishun ham nashodeh, hala to guzu va in yaru mikhahyd begyd zarar dareh, zarar dasht keh inghadr edameh nemidadand

 23. yek :گفت

  آخوندها خیلی روزه میگیرند و از همه موجوداته روی کره زمین هم بیشتر عمر میکنند، روزه فایده داره نه ضرر

 24. امیر :گفت

  سلام –
  1-بدنی که روزه برای او ضرر دارد روزه بر آن حرام است
  2- مذهبی که خودآزار است دیوانه است احساس شادی و خوشی نشانه انسان با ایمان است
  3-کسانی که به زور روزه را مفید یا مضر میدانند به یکسان راه را نادرست می روند.
  4- اگر علم بگوید روزه مضر است نباید گرفت مگر اینکه به روز شود مثلا آب بشود خورد یا…
  شاد و پیروز باشید—امیر

 25. irancyrus :گفت

  دوست عزیز
  بسیار ممنون از پیغامتون
  با کمال تواضع و فروتنی مراتب عذرخواهی خودم رو تقدیم به شم میکنم
  من ترجمه شما رو در وبلاگ یکی از دوستان دیدم و بدون نام شما و در نتیجه با اجازه شما نامتون رو هم اکنون در بالای مقاله درج کردم.
  با تشکر فراوان و درود بی کران
  citoz2.blogfa.com

 26. kathy :گفت

  ta zamani ke ma bar sare aghayede shakhsie khodemoon injoori be joone ham mioftim vazemoon hamine,babajan in ye maghaleye elmie na be mazhabe khasi eshare karde na chizi.yad begirim az har chizi noktehaye khoobesho yad begirim va ghabl az inke tasob be kharj bedim rajebesh fekr ya tahghigh konim.badtarin adama ham gahi harfaye mofidi baraye goosh kardan daran.

 27. kazemita :گفت

  روزه مدّ نظر جناب جارویس در این مطالعه، <> است و با روزه مرسوم در ادیان ابراهیمی تفاوت دارد. به تعریف روزه در ابتدای مقاله و کیس‌های مطالعه شده در مقاله عنایت فرمائید.
  http://www.ncahf.org/articles/e-i/fasting.html

  Case. A 3.5 yr-old girl died of malnutrition and pneumonia following a 27-day water fast

  Case. A 9-year-old girl died in Ottawa, Canada after being on a water-only diet for 40-days

 28. marouf :گفت

  به نظر من از هر 50ایرانی یک نفر تفکراتش بر اساس اصول عقلانیه.اگه شما بااون 49 نفر از علم وعقل سخن بگید فقط به موج شن پاشیدید.شخصی بنا به تحقیقات علمی سهم زیان روزه را از منفعتش زیاد میدونه ولی اونا دم از دستور خدایی میزنن که یرای فرستادگانش جداگانه تصمیم گرفته وبرنامه ریزی کرده.

 29. amir :گفت

  در تربیت حیوانات اولین قدم گرسنگی دادن شدید به حیوونه به طوری که کم کم با دست بهش غذا میدن تا عادت کنه مخصوصا حیوونی مثه طوطی در 1400 ساله پیشم عرب وحسی رو که نمیشد با حرف مسلمونش کرد باید تربیتش میکردن یا به نوعی دست آموز…. روزه ماله اون دورانه صرفا… ماله 1400 سال پیش نه الان البته بعضیا هنوز نیازمند این تربیتا هستند دیگه اگه آمار خلافها رو بررسی کنید منظورم رو میگیرید… مجسمه سازیم مشکل داره تو اسلام اینم واسه همون دوران چون تازه مردم از بت به خدا پرستی اومده بودن…. به زبان ساده اکثر قوانین تو خیلی از ادیان واسه دوران خودش بوده نه الان

 30. hassan :گفت

  روزه در اصل برای مقاومت بدن در مقابل مصائب و مشکلات مطرح شده. اینکه کمبود آب و مواد غذایی باعث بشه که انسان در موقع سختی به اعصاب خودش مسلّط باشه. وقتی‌ کسی هنگام روزه گرفتن نتونه کارشو درست انجام بده یا بد اخلاقی‌ می‌کنه یعنی‌ آمادگی روزه رو نداره. در ضمن معده انسان حد خودشو داره و زیادتر از ظرفیتش نمیتونه بخوره. مسلماّ زیاده روی در خوردن مشکله دیگری هست که یه روزه گیر نباید انجام بده. هنگام خوردن غذا باید با آرامش غذا بخوره و بیش از ۲۰ دقیقه طولش بده که مغزش جواب بده تا از سیر بودن یا نبودن خودش مطلع بشه. تازه در صورت تشنه بودن میتونه آب هم بخوره ولی‌ باید بدونه که روزه برای کنترل نفس ساخته شده و همه‌چیزش باید رعایت بشه. اما از همه اینها گذشته روزه یه امر شخصیه نه عمومی. روزه گرفتن من نباید باعث اذیت و آذر دیگران بشه. خوبی‌ یا بدیش فقط به شخص روزه دار میرسه نه کس دیگه. خیلی‌ از مردم نمیتونن روزه بگیرن و یا نباید روزه بگیرن مخصوصا اونهایی که مستقیماً با مردم برخورد دارند. این گناهه که ما جلوی غذا خوردن مردم رو بگیریم به خاطره روزه دارا. روزه داری که با دیدن غذا، بوی غذا یا هرچی‌ تحت تاثیر قرار میگیره روزه دار نیست، یه نمایشگره! از نظر من این گناهه که جلوی مردم رو بگیریم تا غذاشونو نخورند. پس روزه دارای خارجی‌ چیکار میکنند. روش روزه داری در ایران در کلّ اشتباه هست و این مشکله. من بهش میگم روزه کمونیستی!

 31. besrbserthtyh :گفت

  anti666 درود بر اسلام و درود بر شیعیان .با این حرف ها نمی تونید ایمان کسی رو سست کنید لعنت بر شما .

 32. یک شیعه :گفت

  روزه در چندین آیه از قرآن ذکر شده است. دستور روزه گرفتن در ماه رمضان و بسیاری از احکام مربوط به آن در سوره بقره آیات ۱۸۳–۱۸۵ و آیه ۱۸۷ آمده است. به علاوه، آیات دیگری نیز هستند که روزه گرفتن را به عنوان کفّاره برخی گناهان (سوره نسا آیه ۹۲، سوره مائده آیات ۸۹ و ۹۵ و سوره مجادله آیه ۴) و یا جایگزین بعضی از آداب مراسم حج (سوره بقره آیه ۱۹۶) بیان می‌کنند. این آیات به همراه احادیث (به عنوان مثال بخاری و یا حرّ عاملی) شاکله قواعد فقهی روزه را تشکیل می‌دهند. کلمات «صائمون» و «صائمات» (روزه‌داران مرد و روزه‌داران زن) در قرآن در سوره احزاب آیه ۳۵ به عنوان دو گروه از انسان‌ها که در زمره گروه‌های مورد بخشش و بخشایش خداوند هستند آمده‌اند. در سوره مریم آیه ۲۶، مریم با خود عهد سکوتی بست که قرآن از آن به روزه یاد می‌کند. به گفته برگ در دانشنامه اسلام این آیه یادآور رسم رعایت سکوت در نزد مسیحیان به هنگام روزه است.[۴][۵][۶]آیهٔ ۱۸۳ بقره که امر به روزه می‌کند ظاهراً در رمضان سال دوم پس از هجرت فرو فرستاده‌شده است.[۷] در پی نزول این آیات و وجوب روزه گرفتن، وجوب روزهٔ عاشورا از میان رفت.[۸]
  در حدیثی از جعفر صادق علت تشریع روزه برابری میان فقرا و اغنیاست.[۱۲]

  محمد حسین طباطبایی در تفسیر المیزان دربارهٔ روزه می‌گوید: «در خصوص روزه برگشتن آثار اطاعت در انسان را در جمله «شاید با تقوا شوید» بیان کرده است و می‌گوید فایده روزه تقوا است؛ و آن خود سودی است که عاید خود شما می‌شود؛ و هر که بخواهد به عالم طهارت و رفعت متصل شود و به مقام بلند کمال و روحانیت ارتقاء یابد، اولین چیزی که لازم است بدان ملتزم شود این است که از افسارگسیختگی خود جلوگیری کند و بدون هیچ قید و شرطی سرگرم لذت‌های جسمی و شهوات بدنی نباشد؛ و خود را بزرگ‌تر از آن بداند که زندگی مادی را هدف بپندارد؛ و سخن کوتاه اینکه از هر چیزی که او را از خداوند مشغول می‌دارد بپرهیزد؛ و این تقوایی که قرآن به اشاره می‌کند تنها از راه روزه و خودداری از شهوات به دست می‌آید؛ و این خودداری از شهوات عبارت است از خودداری از شهوت شکم از خوردن و آشامیدن و شهوت جنسی. و اگر مدتی از این سه چیز پرهیز کنند به تدریج نیروی خویشتن داری از گناهان در آنان قوت می‌یابد و نیز به تدریج بر اراده خود مسلط می‌شوند و آن‌وقت در برابر هر گناهی عنان اختیار از کف نمی‌دهند و در تقرب به خداوند متعال دچار سستی نمی‌گردند.»[۱۳] روزه در اسلام یکی از فروع عبادی بشمار می‌آید.
  چه کسانی مستثنا هستند[ویرایش]
  به گفته دانشنامه اسلام:[۲۶]

  افراد مسن و یا بیمارانی که امید به بهبودی برایشان نیست، در صورت عدم توانائی می‌توانند از روزه گرفتن خودداری کنند بدون آنکه مجبور به به جای آوردن قضای آن باشند. این افراد باید به ازای هر روزی که روزه نگرفتند یک مٔد طعام ببخشند.
  اگر زنان باردار یا شیرده بترسند که روزه برایشان خطرناک باشد، شکستن روزه بر آن‌ها واجب است؛ گرچه قضای روزه نیز بر گردن آن‌هاست.
  بیمارانی که احتمال بهبودی برایشان می‌رود و آن‌هایی که تاب گرسنگی و تشنگی را ندارند، می‌توانند روزه‌شان را بشکنند به شرط آنکه قضایش را به جای آورند. اگر انسانی در خطر مرگ یا از دست دادن عضوی از اعضای بدن است، شکستن روزه بر او واجب می‌گردد.
  مسافرانی که پیش از طلوع خورشید سفرشان را آغاز می‌کنند، اگر ضروری باشد، می‌توانند روزشان را بشکنند؛ گرچه اگر سفرشان را هنگام روز شروع کنند چنین حکمی برایشان وجود ندارد. اگر خطر جانی وجود داشته باشد، شکستن روزه واجب است. حداقل طول سفر باید دو روز باشد. قضا در این حالت نیز بر گردن آن‌هاست.
  آن‌هایی که کارهای بدنی سنگین باید انجام دهند، باید هنگام شب نیّت روزه کنند، ولی [در طول روز] اگر نیاز شد می‌توانند روزه‌شان را بشکنن
  خواهران و برادران عزیز اگر کسی بخواد در چنین مسائلی نظر بدهد نباید اونو محکوم کنیم که چرا نظر داده بلکه باید دنبال دلیل اون مقاله بگردیم من در 30 روز روزه ای که میگرفتم 20 روزش سخت تمرین بسکتبال میکردم و حتی فشارمم نمیافتاد
  خواهش میکنم یه بار تبقه دستورات اسلام روزه بگیرید ببینید این کار چقد شیرینه
  در خصوص صحبت های اقای مشگری:اسلام هم با پرخوری چه در سحری چه در اوقات دیگر مخالف است لطفا اگر میخواهید نظری بدهید یک مقدار مطالعه فرمایید
  روزه فقط این نیست که ما گشنگی بکشیم تازه اون هم اصلا گشنگی نیست ما برای این سحری موخوریم که یک ذخیره غذایی داشته باشیم
  شما برید تحقیق کنید ببینید چه کسی تاحالا از روزه مرده و بعدش مدرکشو بزارید ما هم ببینیم

 33. مهدی :گفت

  باسلام و احترام ایا این پرفسور می تواند شفای بیماران لاعلاجی که توسط امامان معصوم همین امروزه انجام میشه را توضیح دهد.
  و اینو بس

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s